Park – miejski zbiornik wody

Zieleni w miastach mamy coraz mniej. Szczęście jakieś niezmierne stało się , że nawet komuniści nie byli zbyt chętni o niszczenia parków. Do magazynowania nadmiaru wody służą nie tylko zbiorniki. Tereny zielone mają niesamowite właściwości retencyjne. Oczywiście najlepiej działają urządzenia wytworzone przez naturę. Nie ma lepszego regulatora wilgotności niż natura.
Parki, szczególnie te stare z drzewami liściastymi, mają wiele zalet. Po pierwsze potrafią zatrzymać ogromne ilości wody zwłaszcza z opadów długotrwałych. Drzewa liściaste, mimo, że kilkudziesięcioletnie raczej już nie produkują dużo tlen, mają niesamowite zdolności m, magazynujące i regulacyjne. Do dziś człowiekowi nie udało zbudować podobnego systemu. Żaden system kanalizacyjny, zielone dachy czy hydro skrzynki nie są w stanie zastąpić działania natury. Oczywiście drzewa są tu elementem podstawowym.
Parki tworzą cały ekosystem. Często nieudolnie „poprawiany” przez człowieka. Po pewnym czasie parki zaczynają żyć swoim życiem. Dlatego czasem dobrze jest ograniczyć prace pielęgnacyjne. Rosną krzewy, trawy, tworzy się cały, spójny ekosystem. Charakterystyczny dla konkretnej lokalizacji. Warto również w parkach pozwolić na przerost trawy. Tworzą się wtedy łąki. Łąki wraz z drzewami i niewielkimi zbiornikami. To już prawie natura.

Do czego pszczoły używają miodu?

Zalety. Poza oczywiście miejscami do spędzania wolnego czasu, miejscem do treningów, gier i zabaw. Zdecydowanie przyczyniają Siudo zmniejszenia stresu i poprawy zdrowia.
Wpływa korzystnie na mikroklimat miasta. Łagodzi klimat. Reguluje częściowo warunki glebowo- wodne nie tylko parku ale również w okolicy. Jest magazynem wody. Działa jak ogromna naturalna gąbka. Chłonie ogromne ilości wody w czasie opadów i potem oddaje je do atmosfery przez kilka dni a nawet tygodni. Parki wpływają na temperaturę. W upalne dni może ona być nawet o kilka stopni niższa niż w terenach zabudowanych. To jest odczuwalna zmiana. Przechodzą skrajem takiego parku w środku upalnego dnia czujemy delikatny chłód… Reguluje wilgotność i oczyszcza powietrze z pyłów. Jest lepsza niż najlepsza i najnowocześniejsza klimatyzacja, gdyż nie generuje kosztów. Dbając dodatkowo o to, żeby na terenie parków rosły młode drzewa liściaste, gdyż to one w zasadzie jawiącej produkują tlenu.

About the author

Comments

Dodaj komentarz