Baobaby: majestatyczne drzewa

Czczone przez rdzennych mieszkańców Afryki i znane dzięki takim dziełom literatury jak Mały Książę, baobaby to drzewa otoczone majestatem, który wywołuje podziw i o którym trudno zapomnieć. Ich ogromne rozmiary, unikalny wygląd w skali światowej i niemal mityczna długowieczność czynią je jednymi z najbardziej imponujących roślin na naszej planecie.

Co to są baobaby i jakie są ich gatunki?

Ich naukowa nazwa to Adansonia, rodzaj, który obejmuje 8 gatunków baobabu, wszystkie należące do rodziny Malvaceae. Legenda głosi, że było to drzewo tak zarozumiałe, że bóg odwrócił je do góry nogami, aby je ukarać, stąd jego wyjątkowy wygląd, w którym wydaje się, że najwyższą częścią drzewa są jego korzenie, a wierzchołek jest zakopany.

Wszystkie gatunki baobabu występują w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym, ponieważ wszystkie pochodzą z półpustynnych obszarów Australii, Madagaskaru i Afryki, z których najbardziej znany jest baobab afrykański.

Adansonia grandidieri

Jest to baobab, który osiąga wysokość do 30 metrów, a czasami więcej. Pień o cylindrycznym kształcie i gładkiej korze ma średnicę około 3 metrów i wytwarza kremowe, bardzo aromatyczne kwiaty, z których wyrastają owalne owoce o dużej zawartości witaminy C. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

Adansonia gregorii

Jest to jedyny gatunek pochodzący z Australii, powszechnie znany jako australijski baoab, choć ze względu na kształt pnia nazywany jest tam również drzewem martwego szczura lub drzewem butelkowym. Osiąga wysokość do 10 metrów, a średnica pnia może przekraczać 5 metrów.

Adansonia madagascariensis

Osiąga wysokość do 25 metrów, choć zwykle pozostaje znacznie poniżej tej wysokości, a jego pień osiąga grubość do 6 metrów lub więcej. Jego kwiaty są różowe, a wyróżnia się tym, że potrafi wyrosnąć w morzu.

Adansonia perrieri

Kolejny gatunek, który podobnie jak poprzedni jest typowy dla Madagaskaru, a którego pozostało bardzo niewiele okazów, gdyż jest poważnie zagrożony wyginięciem.

Charakterystyka baobabów

Są to drzewa, które wyróżniają się przede wszystkim dużą grubością pni, które u niektórych gatunków i w niektórych przypadkach osiągają średnio ponad 11 metrów, a nawet ponad 40 metrów. Pnie te zwykle rosną w kształcie słupa, z gładką korą i bez gałęzi aż do szczytu.

Są to drzewa liściaste, które w porze deszczowej wydają kwiaty i owoce, a w porze suchej tracą liście.

Jak wyglądają liście drzewa baobabu? Liście dorosłych drzew są złożone, z 5 do 11 listków.

Owoce baobabu, nazywane również małpim chlebem, osiągają 45 centymetrów, a ich miąższ jest jadalny dla ludzi i wielu innych zwierząt i jest bardzo bogaty w składniki odżywcze, zwłaszcza w błonnik.

Niektóre baobaby są znane z tego, że wydrążają się w środku, gdy rosną i dojrzewają, stając się ogromnymi zbiornikami wody, a niektóre z nich mogą zgromadzić do 6000 litrów wody w baobabach.

About the author