Świat pszczelarstwa jest naprawdę fascynujący; istnieje wiele ciekawostek na temat pszczół i każda z nich jest bardziej interesująca, choć tym razem skupimy się na tym słodkim i gęstym pożywieniu, które wytwarzają pszczoły: miodzie. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak pszczoły wytwarzają miód i do czego go używają? Czy to prawda, że miód to pszczele wymiociny? Czy miód traci ważność? Jakie są różne rodzaje miodów?
Zaczynamy od opowiedzenia krok po kroku, jak pszczoły wytwarzają miód i jak go przechowują w plastrach.
Proces wytwarzania miodu rozpoczyna się, gdy pszczoły robotnice opuszczają ul w poszukiwaniu kwiatów bogatych w nektar.
Nektar jest pobierany lub uwalniany przez pszczoły za pomocą ich długich języków. Należy zauważyć, że nektar jest cieczą zawierającą cukry, którą rośliny wydzielają w celu przyciągnięcia owadów takich jak pszczoły, aby je zapylały.
Po wypiciu nektaru, przechowują go tymczasowo w swoim „żołądku miodowym”, który różni się od żołądka używanego do karmienia.
Z pełnymi zbiorami miodu wracają do ula, gdzie ciekawym tańcem wskazują reszcie pszczół, gdzie dokładnie znajdują się znalezione przez nie kwiaty, aby mogły pójść i zebrać jak najwięcej nektaru.
Następnie pszczoły opróżniają żołądki z nektarem i przekazują go innym pszczołom, które wykonują tzw. manewr napowietrzania. Polega to na kilkukrotnym połykaniu i wymiotowaniu nektaru przez około 20 minut, dzięki czemu traci on wilgoć, a także dodawane są do niego enzymy obecne w spadziowej jamie ustnej.
Następnie, po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji, przystępują do przechowywania powstałego płynu w plastrze miodu, który nadal nie może być nazywany miodem, ponieważ musi jeszcze stracić trochę wilgoci.
W tym celu przesuwają skrzydełka nad grzebieniami, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji, czyli poniżej 20% wilgotności.
Wreszcie, kiedy miód jest już gotowy, pokrywają go lub zasklepiają tym samym woskiem, z którego zrobili plaster, w postaci cienkiej warstwy.
Do czego pszczoły używają miodu?
Teraz, kiedy już wiesz jak powstaje miód, czy chcesz wiedzieć dlaczego pszczoły wytwarzają miód? Oczywiście, pszczoły nie robią miodu dla ludzi, choć na szczęście dla nas robią go więcej niż potrzebują dla siebie.
Pszczoły wykorzystują miód jako pożywienie, ponieważ kwitnienie odbywa się głównie wiosną. W ten sposób zapewniają sobie zapasy pokarmu na cały rok (podobnie jak mrówki, tyle że one zbierają pokarm latem).
Poza tym wykorzystują również miód, mieszając go wraz z enzymami ślinowymi z pyłkiem, który również zbierają z kwiatów; mieszankę tę przechowują przez pewien czas w plastrze. Robią to, ponieważ pyłek jest pożywieniem larw lub czerwia pszczół, ale nie jest dla nich strawny, jeśli nie jest im dostarczany w postaci wspomnianej wyżej mieszanki.