Czy rośliny są istotami żywymi?

Rośliny bardzo różnią się od nas: cykl życia roślin przebiega w zupełnie innym tempie niż nasz, nie mogą poruszać się samodzielnie i nie posiadają cech charakterystycznych dla zwierząt. Z tego powodu, a także dlatego, że jesteśmy zwierzętami, większości z nas o wiele łatwiej jest wczuć się w sytuację zwierzęcia, nawet tak odległego od nas jak owady niż rośliny. Ale rośliny żyją i każdego dnia dowiadujemy się coraz więcej o tym jak to robią.

Czy rośliny są istotami żywymi?

Istoty żywe definiujemy w prosty i skrótowy sposób, jako te, które są w stanie realizować funkcje odżywiania i reprodukcji, funkcjonując samodzielnie i utrzymując swój poziom strukturalny aż do nadejścia śmierci.

Skąd zatem wiemy, że rośliny są istotami żywymi? To bardzo proste: jeśli odżywianie i rozmnażanie są warunkami do uznania za istoty żywe, możemy udowodnić, że rośliny spełniają te trzy funkcje życiowe.

Rośliny wykorzystują wodę i składniki odżywcze dostępne w glebie i powietrzu oraz wytwarzają własne pożywienie w procesie fotosyntezy, dzięki czemu odżywiają się same.

Rośliny utrzymują między sobą złożone relacje współpracy lub konkurencji, co wykazały liczne badania. Są one w stanie walczyć o ziemię i chronić inne rośliny, a nawet dostarczać im składników odżywczych poprzez swoje połączenia korzeniowe. Niektóre rośliny są w stanie przyciągnąć pewne rodzaje owadów, które żerują na tych, które je atakują i przyciągają zapylaczy do reprodukcji.

Rośliny mogą rozmnażać się zarówno płciowo, jak i bezpłciowo, rozmnażając się w celu kolonizacji nowych terytoriów, a jednocześnie polegając na zmienności genetycznej w celu dostosowania się do zmian lub nowych środowisk. Można więc powiedzieć, że one również się rozmnażają.

Czego rośliny potrzebują do życia?

Rośliny zasadniczo potrzebują wody i światła, aby móc rosnąć i rozwijać się, ale nigdy nie wolno nam zapominać o związkach nieorganicznych, które są dla nich równie ważne. Bez fosforu, azotu, wapnia, magnezu, potasu i siarki, a także mikroelementów, takich jak m.in. żelazo, mangan i cynk, rośliny nie mogą się prawidłowo rozwijać. Potrzebują również tlenu i węgla, ponieważ rośliny również oddychają.

About the author