Jak długo rosną sekwoje?

Kiedy patrzymy na wielkie drzewo, nieuchronnie ogarnia nas poczucie szacunku, ponieważ patrzenie na te wielkie olbrzymy, które istnieją tam od wieków daje nam poczucie perspektywy, której czasami naprawdę potrzebujemy. Niewiele drzew na świecie może się równać z wielkością sekwoi olbrzymich, zwanych również olbrzymami lasu. Sekwoja olbrzymia nie jest najwyższym drzewem na naszej planecie, ale jest uważana za największy niekolonialny organizm na świecie.

Cechy charakterystyczne sekwoi olbrzymich

Sekwoja olbrzymia składa się z jednego gatunku: Sequoiadendron giganteum. To drzewo iglaste osiąga wysokość do 95 metrów, a jego średnica wynosi do 11 metrów. Istnieje jednak więcej sekwoi, z których najbardziej rozpowszechnioną jest sekwoja sempervirens, czyli sekwoja czerwona. Przy takich wymiarach jest rzeczą normalną, że każdy miłośnik przyrody, który odwiedza las sekwoi olbrzymich zachowuje to wspomnienie na całe życie..

Sekwoja ma prosty pień o czerwonawo-brązowym odcieniu, całkowicie pozbawiony gałęzi w pierwszej połowie pnia, z którego dorosłe drzewa zaczynają wypuszczać gałęzie, zazwyczaj również proste, które kończą się zaokrągloną koroną na końcu drzewa.

Każdy osobnik wytwarza zarówno męskie jak i żeńskie szyszki, które zawierają średnio ponad 200 nasion sekwoi.

Gdy szyszka wyschnie, wiatr przenosi maleńkie, uskrzydlone nasiona na nowe miejsce, gdzie kiełkują.

Wiadomo, że gruba kora sekwoi olbrzymich, bo aż do 60 cm, stanowi wyjątkową obronę przed pożarami, dlatego też drzewa te są zwykle zdrowsze w miejscach, gdzie lekkie pożary są stosunkowo częste, ponieważ eliminują one konkurencję i dostarczają glebie składników odżywczych, a także pomagają otwierać szyszki i rozpraszać nasiona poprzez dostarczanie ciepła.

Jak długo musi rosnąć sekwoja?

Mówi się, że sekwoje są drzewami wolno rosnącymi, choć jak w przypadku wszystkich roślin, zależy to w dużej mierze od okoliczności i środowiska, w którym rosną. Sekwoje potrzebują około 20 lat, aby uformować dojrzały pień i pierwsze szyszki, po tym czasie kontynuują wzrost w tempie 2-5 cm rocznie. W kontrolowanych uprawach można nieco przyspieszyć ten wzrost przez dodanie materii organicznej, takiej jak kompost, ale nawet wtedy tempo wzrostu nie zwiększy się zbytnio.

Nasiona sekwoi olbrzymich mają również utrudnione kiełkowanie i rozwój, ponieważ muszą rosnąć w pełnym świetle i na glebach mineralnych, bez konkurencji ze strony innych roślin. Z tego powodu rosną one bardziej w miejscach, gdzie od czasu do czasu pojawiają się lekkie pożary, ponieważ jest tam mniejsza konkurencja. Tak więc, w idealnych warunkach najstarsze zarejestrowane osobniki mają ponad 3000 lat.

About the author