Cięcia formujące drzewa i krzewy, które przeprowadzamy z reguły zimą, w czasie kiedy nie ma jeszcze silnych mrozów, należy uzupełnić wiosną i latem. Ważne jest aby dokładnie pousuwać młode, zbędne pędy. Drzewa owocowe, które nie są poddawane cięciom i formowaniu przybierają formy dzikie, najczęściej zbytnio zagęszczone. Przez to utrudnione jest owocowanie i dojrzewanie owoców.
Charakterystyka drzew do ścięcia
Zbyt zbite korony, nie przepuszczają światła powietrza. Owoce z takich drzew są małe, niekształtne, marnej jakości. Brak cięć powoduje również, że z czasem owoce pojawiają się tylko na obwodzie drzewa a cała strefa wzrostu i owocowania oddala się od środka korony. Gałązki zaczynają zamierać a z czasem całe drzewo marnieje i umiera. W drzewach, które posiadają odpowiednią koronę nie prowadzi się cięć odnawiających , lecz cięcia prześwietlające. Takie zabiegi w zależności od gatunku i potrzeby przeprowadza się średnio co 5 lat.
Ścinanie drzew zimą
Należy pamiętać, przycinanie drzew wcale nie osłabia ich kondycji a wręcz przeciwnie, pobudza je do wzrostu i odpowiedniego owocowania. Kilkuletnie drzewa a nawet takie bardzo stare, po przycięciu zaczną wypuszczać młode pędy i gałązki. Zabiegi ciecia należy przeprowadzać systematycznie aby nie dopuścić do nadmiernego zagęszczenia. Takie zabiegi są przeprowadzane w wielu miastach w Polsce. Na portalu infoino.pl czytaliśmy ostatnio o ścince drzew w Inowrocławiu.
Drzewka posadzone jesienią przycina się na wiosnę a te posadzone na wiosnę od razu można przycinać i kształtować, dodatkowo podwiązując gałęzie aby nadać drzewu odpowiedni kształt. Jeśli podczas zabiegów pielęgnacyjnych zauważy się chore gałęzie, należy je wyciąć niezależnie od pory roku i wieku drzewa. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się choroby na całe drzewo a także na drzewa rosnące w sąsiedztwie. Po obcięciu gałęzi rany można posmarować środkiem grzybobójczym lub specjalną emulsją.